Project Description

YETİM DESTEĞİ PROJESİ SIKÇA SORULAN SORULAR

-Yetimlerin hangi ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz?

Yetimhanelerde eksik olduğu tespit edilen ranza, yatak, yorgan gibi tefrişat malzemeleri; mutfak malzemeleri, erzak yardımı, temizlik ürünleri, kıyafet gibi ihtiyaçları bu proje kapsamında gideriyoruz. Yetimhanelerdeki çocuklarımızın her türlü sağlık hizmetinden tam olarak faydalanabilmesi de yetimhane ihtiyaçları arasında yer alıyor.

Destek olunacak yetimhaneleri nasıl belirliyorsunuz?

Bölgedeki yetimhaneleri tespit edip, hepsini tek tek geziyoruz. Çocuk sayısını ve yetimhanelerin koşullarını inceliyoruz. Bazı yetimhanelerin düzenli destekçileri olduğu için tespit ettiğimiz yetimhanelerin destekçilerini de soruyoruz. Destekçisi en az, ihtiyacı en çok olan yetimhaneler önceliğimiz oluyor.

– Destek olunan yetimhanelerdeki ihtiyaçlar neye göre belirleniyor?

En başta yetimhane sorumlularının belirledikleri ihtiyaçları gidermeyi hedefliyoruz. Destek olunacak yetimhanelere karar verildikten sonra yetimhanelerin müdürleri/müdüreleri ile görüşüyor ve öncelikli talepleri, temel ihtiyaçları onlardan öğreniyoruz. Belirlediğimiz yetimhanelerde dernek ekibimizin gözlemleyip, tespit ettiği sağlık hizmeti gibi ihtiyaçları gidermek de ‘Yetim Destekleri’ kapsamında bulunuyor.

– Yetimhanelerde kalan çocukların tamamı yetim mi? Aileleri ile görüşebiliyorlar mı?

Yetimhanelerde kalan çocukların büyük bir kısmı yetim. Bazı çocuklarımız yetim ve öksüz, bazı çocuklarımızın ebeveynleri ise çocuğa bakamayacak kadar hasta durumda ya da engelli.

Ailesi olan çocuklarımızın küçük bir kısmı, eğer aile ile yetimhane aynı şehirdeyse, haftasonu ziyaretine çıkabiliyorlar.

– Yetimhanelerde kalan çocukların yaş grupları nedir?

Yetimhanelerde küçücük bebeklerden 18 yaş grubuna kadar her yaş grubundan çocuklarımız bir arada kalıyorlar. Yeni doğmuş, doğumda annesi vefat etmiş veya bırakılmış bebekler de yetimhanelerde kalabiliyor. Çok küçük yaşlarda yetimhaneye gelmiş ve 18 yaşına kadar yetimhanede kalan çocuklarımız da var yetimhanelerde ve büyüdükçe yetimhanelerdeki küçük kardeşleriyle ilgileniyorlar, abi/abla oluyorlar.

Yetimhanelerin oldukça küçük olmasına rağmen yaş aralığının bu kadar geniş olması kalan çocuk sayısının da fazla olmasına sebep oluyor ve yeterli alanı, yeterli eşyayı bulmak da zorlaşıyor.

– Yetimhanelerin resmi sorumluluğu kime/kimlere ait ?

Destekte bulunduğumuz yetimhaneler devletin resmi yetimhaneleri oluyor. Yetimhanelerdeki çocuklarla ilgili verilecek kararların tamamı devlet tarafından veriliyor.

– Çocuklar ne şekilde yerleştiriliyor buna kim karar veriyor?

Çocuklarımızın ne şekilde, neye göre yerleştirileceği kararı da yetimhaneler devletin resmi yetimhaneleri olduğu için devlet tarafından veriliyor. Yetimhanelerde yapılan her şey  ancak devletin kararıyla/onayıyla gerçekleşebiliyor.

– Yetimhanede kalan yetim çocuklara ne şekilde destek olabiliriz?

Yetimhanelerde kalan yetim çocuklarımıza sitemizdeki “Bağışçımız Olun” seçeneğine tıkladıktan sonra, Yetim Desteği kutucuğu üzerinden destek olabilirsiniz. Orada toplanan bağışlar yetimhanelerimizi iyileştirmek, güzelleştirmek ve çocuklarımıza daha hijyenik ve sağlıklı bir hayatı sağlayabilmek için kullanılacak.

-Yetimhanede bir organizasyona sponsor olabilir miyiz?

Yetimhanede bir organizasyona sponsor olmanız mümkün ancak organizasyon kapsamında gerçekleşecek desteğin o yetimhanede kalan tüm çocuklara yetecek şekilde ayarlanması gerekiyor. Organizasyonun yetimhanede kalan çocuklarımızın sayısıyla uyumlu olması halinde, yardım seçeneklerimizin herhangi biri üzerinden yetimhanede gerçekleşecek bir organizasyona sponsor olabilirsiniz.

Böyle bir organizasyona sponsor olmak istediğinizi bize belirttiğinizde ilgilendiğimiz yetimhanelerin öğrenci sayısını, ihtiyaç listesini sizinle paylaşabilir ve bu sayede uygun olacak yetimhaneye birlikte karar verebiliriz.

– Tanzanya’ya gelirsek yetimhaneleri gezip görmemiz mümkün olabilir mi?

Bağışçılarımız/Misafirlerimiz Tanzanya’ya geldiklerinde destek verdiğimiz yetimhanelere bizim aracılığımızla ulaşmaları, ziyaret etmeleri mümkün.