Project Description

 

ÜNİFORMA PROJESİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 

– Neden üniforma dağıtıyorsunuz?
Birçok ülkede olduğu gibi Tanzanya’da da okullarda üniforma zorunluluğu var. Çocuklarımız yalnızca giyecek bir üniforması olmadığı için eğitim hayatına başlama fırsatını kaçırabiliyor. Üniforması olan çocuklarımız ise tek bir üniforma takımını yıllar boyu yıpranmış, yırtılmış halde giymek zorunda kalıyor. Çocuklarımız büyüdükçe abisinden/ablasından kalan yıpranmış, eski üniformaları giyerek eğitim hayatlarına devam ediyorlar. Tanzanya’da kısıtlı imkanlarla geçimini sağlamaya çalışan ailelerin büyük bir kısmının maddi imkanı üniforma almak için yeterli değil. Biz de bu proje ile ailelere, eğitim hayatına başlayacak olan ve devam eden çocuklara destek oluyoruz.

– Bir üniforma ücreti ne kadar?
Bir üniforma takımı ücreti 650 TL.

– Bir üniforma takımının içerisinde neler bulunuyor?
Bir üniforma takımının içerisinde gömlek, süveter, iç çamaşırı, çorap ve ayakkabı bulunuyor. Kız öğrenciler için etek, erkek öğrenciler için ise kısa pantolon üniforma takımımız dahilinde çocuklarımıza hediye ediliyor.

– Öğrencilerin neden üniformaları yok?
Tanzanya’daki ailelerin büyük bir kısmının maddi durumu çocuklarına üniforma alabilmek için yeterli değil. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan ailelerin düzenli gelir sağlayabilecekleri bir işleri olmuyor. Birçoğu günübirlik işlerle geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Bu durum ailelerin besin ihtiyacı gibi başat gereksinimler haricindeki ihtiyaçları karşılayamamasına sebep oluyor.

– Üniformaları yalnızca üniforması olmayan öğrencilere mi dağıtıyorsunuz?
Öncelikle okula başlayacak olan ve hiç üniforması olmayan 1. sınıf öğrencilerine dağıtıyoruz üniformayı. Bu şekilde eğitim-öğretim hayatlarına rahatlıkla başlayabiliyorlar. Ayrıca yıl boyunca da 7 kademede okuyan tüm ilköğretim öğrencilerinin de üniformalarını yeniliyoruz.

– Üniformaları kaç yaşındaki öğrencilere dağıtıyorsunuz?
Üniformaları hediye ettiğimiz birinci sınıf öğrencileri genellikle 7 ya da 8 yaşında oluyor. Yedinci sınıf öğrencileri ise 13-14 yaşlarında oluyorlar. 7-14 yaş arası öğrencilere dağıtıyoruz üniformalarımızı.

– Üniforma dağıtımını hangi okullarda gerçekleştiriyorsunuz? Nasıl belirliyorsunuz?
Süreçte takip ettiğimiz, düzenli iletişim halinde olduğumuz okullar var. Diğer projelerimiz kapsamında suya ulaşamayan okullarımıza su kuyuları açıyoruz ve bahçelerine fidanlar dikiyoruz. Bu süreçlerde irtibat halinde olduğumuz okulların ihtiyaçlarını not alıyoruz. Bu sebeple okulların ve öğrencilerin durumundan her zaman haberdar olabiliyoruz. Takip ettiğimiz okulların üniformalar dışındaki ihtiyaçlarını da ‘Eğitim Desteklerimiz’ kapsamında gidermeyi hedefliyoruz.