Project Description

BİR MİLYON FİDAN

Ağaç, sadece yeşillik ve doğal güzellik değildir. Bazı canlılara yuva bazı canlılara nefes olur… Yemyeşil yapraklarının arasında binbir faydayı ve canlıyı saklayan ağaçlar, dünyamız ve insanlık için sandığımızdan çok daha önemli. Diktiğimiz fidanlar bizim göremediğimiz sayısız iyiliğin de önünü açıyor aslında…

Tanzanya’da başlattığımız Bir Milyon Fidan Projesi kapsamında diktiğimiz fidanlar büyüyüp ağaç olarak dünyamızda gitgide azalan ormanların canına can katıyor. Proje kapsamında dikilen fidanlarımız, Tanzanyalı çocuklarımız için uzun yollar aşıp gittiği okulunun önünde dinlenecek bir gölgeye, onlara enerji sağlayacak bir meyve ağacına dönüşüyor. Oradaki okullarımızın bazıları yatılı ve diktiğimiz meyve fidanları yatılı okullarda kalan çocuklarımız için de ayrıca önem teşkil ediyor.

Köylerde yaşayıp meyvelere rahatça ulaşamayan ailelerimizin yaşadığı evlerin bahçelerine de büyüyüp meyve verecek fidanlar dikiyoruz. Bu şekilde o evlerde yaşayan ailelerimize ve dolayısıyla çocuklarımıza da gıda sağlamış oluyoruz.

Köylerde yaşayan bazı ailelerimiz ise kendi imkanlarıyla tarım yapmaya çalışıyor. Evlerin önüne küçük bahçeler oluşturmuş ve kendilerine yetecek kadar yiyecek üretebilen ailelere de 50 ila 100 fidan arasında fidan bağışında bulunarak katkı sağlıyoruz ve gelecekte tarımdan gelir sağlayabilmelerinin de önünü açıyoruz.

Fidanlarımızın bir kısmı Tanzanya’da açtığımız su kuyularının etrafına dikiliyor. Bu sayede kuyulardan çıkan su, fidanların sulanmasında kullanılıyor ve daha çok kardeşimiz ağaçların meyvesinden istifade edebiliyor. Ağaçlardan topladığımız meyvelerle yapacağımız reçel, marmelat vb. ürünlerden elde edilecek gelir sayesinde okullara katkı sağlayabilmek de projeye ilişkin heyecan verici gelecek planlarının arasında.

Ağaçların ekosisteme sağladığı katkı küçük yaşlardan itibaren öğrendiğimiz fakat çabucak da unuttuğumuz bir gerçek. Biz insanların yalnızca yapraklarını ve gövdesini gördüğü ağaçlar, havayı kirleten gazları emerek bizlerin rahatça nefes alabilmesini sağlar ve bu özelliğiyle küresel ısınmayla mücadelede de önemli bir rol oynar. Tüm canlıların dostu olan ağaçlar, kuşlar ve böcekler gibi çeşitli hayvanlar için de korunaklı bir yuvadır aynı zamanda. Bizlere meyve vererek şifa olurken hayvan dostlarımızın da besin ihtiyacını tohumları ve yemişleriyle karşılayabilir. Yeni ekilmiş küçücük fidanlar dahi köklerinden bıraktığı yeraltı suyuyla su döngüsünün mühim bir parçası haline gelir.

Bitkilerin, insanların besin kaynaklarının %80’inini sağladığı bir sistem içerisinde tarım, önemli bir ekonomik kalkınma vasıtasıdır. Su kuyularının açılmasıyla birlikte sulanması kolaylaşan fidanlar, Afrika’daki tarımsal faaliyetlerin canlanmasında mühim bir rol oynuyor.

Bundan sonraki amacımız, yakın köylerde her evin önünü bahçeye çevirebilmek, tarımsal üretime geçilmesini sağlamak. Çocuklardan başlayarak, halkın toprakla bağlarını kuvvetlendirebilmek. Sahip oldukları bu bereketli toprakları işlemenin yollarını paylaşabilmek.

Paylaşmaktır Hayat

Hiçbir iyiliğin reddedilmediği, gülümsemenin esirgenmediği, güzel ve bereketli bir coğrafyada, iyilikte ve güzellikte kardeşliğimizi sürdürmeye ortak olabilirsiniz.

GÖNÜLLÜLÜK
BAĞIŞÇIMIZOLUN