Project Description

PED VE HİJYEN KİTİ SIKÇA SORULAN SORULAR

-Fiyatı nedir?

Bir ped ve hijyen kitinin bedeli 375 TL.

-Kitin içerisinde neler bulunuyor?

Paketimiz; bir büyük kumaş çanta, 5 adet yeniden kullanılabilir ped, 1 adet ped kabı ve 3 adet iç çamaşırından oluşmaktadır

-Neden böyle bir projeye ihtiyaç var?

Tanzanya’da, menstrual döngüleri başlayan genç kızlar hijyenik pede ulaşamadıkları için yaprak, kum, kumaş ya da gazete kağıdı parçaları gibi malzemeler kullanmak zorunda kalıyorlar. Yeterli koruma sağlaması mümkün olmayan bu malzemelerle kendini güvende hissetmeyen genç kızlar her ayın bir haftası okula gidemiyor, bu durum bir müddet sonra eğitim hayatlarının sonlanmasına sebep oluyor.

Kırsalda sadece genç kızların değil, kadınların da hijyenik pede erişimi zor ve Tanzanya’da iç çamaşırları da oldukça pahalı. Hedefimiz, Tanzanya’daki köylerde hijyenik pede ve temiz iç çamaşırına rahatça ulaşamayan tüm kadınlara ped ve hijyen kitlerimizi dağıtabilmek.

-Pedler tekrar kullanılabilir mi? Ne kadar süre kullanılabiliyor?

Dağıttığımız yeniden kullanılabilir pedler 1 yıl boyunca tekrar tekrar kullanılabiliyor.

-Ped ve hijyen kitlerini kimlere, nerede dağıtıyorsunuz?

Dağıtımlarımızı okullarda gerçekleştiriyoruz. Şu an hedeflediğimiz, eğitime katkı sağlayabilmesi için ortaokullarda okuyan bütün kız öğrencilerimize kitleri ulaştırabilmek.

Tanzanya’da hijyenik pede ulaşım zor olduğu gibi iç çamaşırları da oldukça pahalı. Projemiz ilerledikçe, ulaşabildiğimiz bütün köylerdeki kadınlara ped ve hijyen kitlerimizi dağıtabilmeyi hedefliyoruz.

-Pedlerin kullanımı ile ilgili bir eğitim veriliyor mu?

Evet. Dağıttığımız yeniden kullanılabilir pedlerin nasıl kullanılacağını anlatan bir kılavuzu dağıtım yaptığımız okullardaki öğretmenlere ulaştırıyoruz. Öğretmenler genç kızlarımızı kılavuzdaki talimatlar doğrultusunda bilgilendiriyorlar. Kullanım kılavuzunu çoğaltarak kızlarımıza da dağıtabiliyoruz.

-Pedlerin tekrar kullanılması bir sağlık sorununa sebep oluyor mu?

Hayır. Öğretmenlere verdiğimiz “ped kullanım kılavuzu”ndaki yönergeler doğrultusunda kullanıldığında herhangi bir sağlık sıkıntısına sebep olmuyor.

Paylaşmaktır Hayat

Hiçbir iyiliğin reddedilmediği, gülümsemenin esirgenmediği, güzel ve bereketli bir coğrafyada, iyilikte ve güzellikte kardeşliğimizi sürdürmeye ortak olabilirsiniz.

GÖNÜLLÜLÜK
BAĞIŞÇIMIZ OLUN