Project Description

KEÇİ BAĞIŞI SIKÇA SORULAN SORULAR

KEÇİ BAĞIŞI SIKÇA SORULAN SORULAR

-Bir keçi bedeli ne kadar?

Bir keçi bedeli 2450 TL.

-2450 TL ile üç keçi mi bağışlanıyor?

2450 TL tek keçi bedelidir. Bir ailemize 3 keçi veriyoruz ancak 2450 TL ile yalnızca bir keçi hediye edilmiş oluyor. Ancak 7350 TL bağış yaparak bir ailemize hediye edilecek 3 keçiyi de karşılayabilirsiniz.

-Neden iki dişi bir erkek keçi bağışlıyorsunuz?

Keçilerin kendi aralarında çiftleşerek çoğalabilmesini ve bu sayede ailelerimizdeki keçi sayısının artmasını hedefliyoruz. Ailelerimiz keçilerin sütünden faydalanabiliyor ve keçilerimiz çoğaldıkça ailelerin gelir imkanı da artıyor.

-Keçiler ne zaman dağıtılıyor? Ne kadar süre içerisinde dağıtılıyor?

Keçilerin belli bir sayıya gelmesi gerekiyor ki herkese eşit dağıtım yapılabilsin.

-Keçiler kimlere veriliyor?

Keçiler Tanzanya’da geçim kaynağı bulmakta zorluk yaşayan ailelerimize dağıtılıyor. Hayvancılık yapmayı bilen ancak sermayesi olmadığı için hayvancılık yapamayan, zaman zaman yaşanan kuraklıklar sebebiyle hayvanlarını kaybetmiş olan ailelerimize de keçi hediye ediyoruz.

-Aileleri nasıl belirliyorsunuz?

Keçi hediye edeceğimiz aileleri bölgede yaşayan imamlar belirliyor. Ailelerin ihtiyaçlarına ve durumlarına göre özel bir liste çıkarıyor imamlar bizim için ve sonrasında Tanzanya’daki dernek ekibimiz köylere, aileleri görmeye gidiyor. Dağıtım bu süreçlerden sonra gerçekleşiyor.

-Keçi dağıtımını hangi bölgelerde gerçekleştiriyorsunuz?

Keçi dağıtımlarımızı hayvancılık yapmaya elverişli bölgelerde gerçekleştiriyoruz. Keçilerin yiyebileceği otların, çalıların bulunduğu yerlerde yaşayan ailelerimize hediye ediyoruz keçilerimizi ve dolayısıyla keçiler rahatça beslenip büyüyebiliyorlar.

-Keçi dağıtılan aileler hayvancılık yapmayı biliyorlar mı?

Keçi verdiğimiz aileler hayvancılık yapmasını bilen aileler oluyor. Daha önceden keçi bakmış; kuraklık, hastalık vb. sebeplerle keçilerini kaybetmiş ailelere keçi dağıtıyoruz. Aynı zamanda ailelerimizin ikamet ettiği bölgeler de keçi bakmaya müsait olduğu için ailelerimiz keçilere bakmakta sorun yaşamıyorlar.

Keçileri seçerken neye dikkat ediyorsunuz?

Özellikle dişi keçileri doğum yapabilecekleri en küçük yaşta olacak şekilde tercih ediyoruz ki çok sayıda doğum yapabilsin. Keçi alacağımız yerde gebe keçiler varsa onları satın almaya da özellikle dikkat ediyoruz. Bu sayede ailelerimize hediye ettiğimiz 3 keçiden gebe olan doğum yaptığında ailemizin bir keçisi daha olmuş oluyor.

-Keçi Projesi için gelen küçük miktarda, bir keçi bedelini karşılamayan bağışlar nasıl değerlendiriliyor?

Küçük miktarda bağışlar ortak bir havuzda toplanıyor ve bir keçi bedeline ulaşıldığı zaman hediye edilecek keçiler listesine ekleniyor.

-Nasıl bağış yapabiliriz?

Bağışlarımız internet sitemiz üzerinden gerçekleşiyor. Havale/EFT veya kredi kartı aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz.

Paylaşmaktır Hayat

Hiçbir iyiliğin reddedilmediği, gülümsemenin esirgenmediği, güzel ve bereketli bir coğrafyada, iyilikte ve güzellikte kardeşliğimizi sürdürmeye ortak olabilirsiniz.

GÖNÜLLÜLÜK
BAĞIŞÇIMIZ OLUN