İçme suyu için yağmurdan kalan çamurlu su kullanılıyor

3 yıl önce bölgeye yerleştiğinde yöre halkıyla birlikte yağmur suyunu biriktirip yemek yapan, yeri geldiğinde çamurlu su kullanmak zorunda kalan Sevde Sevan Usak, sonunda Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüp, bölgeye su kuyuları yapılabilmesi için ön ayak oldu. Uzun uğraşlar sonunda, altı ay içinde, üçü İHH, biri Rehema Vakfı tarafından fonlanan 4 su kuyusu açıldı.

Halen elektriği, suyu olmayan, şehir merkezinden uzak köylerde içme suyu için yağmurdan kalan çamurlu su kullanılıyor. Zaman zaman ciddi kuraklıklar sebebiyle hayvancılıkla geçimini sağlayan bölge halkının büyükbaş hayvanları ölüyor. 3 yıl önce kişisel gayretlerle başlayan su kuyusu açma çalışmaları artık Rafiki Organisation ile daha hızlı ve güvenli bir şekilde yürütülüyor.

Tarımsal faaliyetler başladı

Şehir merkezlerinden uzak, kırsal bölgelerdeki halkın su almak için saatler boyu yürümesini gerektirmeyecek şekilde su ihtiyacının karşılanması amacıyla su kuyusu açma çalışmalarına devam ediyoruz. Su kuyularının açılması, bölgede tarımsal faaliyetlere de kapı açıyor.

Paylaşmaktır Hayat

Hiçbir iyiliğin reddedilmediği, gülümsemenin esirgenmediği, güzel ve bereketli bir coğrafyada, iyilikte ve güzellikte kardeşliğimizi sürdürmeye ortak olabilirsiniz.

GÖNÜLLÜLÜK
BAĞIŞÇIMIZ OLUN